Zapytaj o i-Size

NAJINTELIGENTNIEJSZY SPOSÓB JAZDY

Wybór najbezpieczniejszego fotelika samochodowego nie musi być skomplikowany... Kupując fotelik samochodowy z certyfikatem i-Size, spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa ECE R129, inwestujesz w fotelik, który zapewnia gwarantowane dopasowanie do pojazdów z homologacją i-Size, posiada intuicyjną instalację i jest testowany zgodnie z najnowszymi europejskimi normami dotyczącymi fotelików samochodowych.

WZMOCNIONE BEZPIECZEŃSTWO ECE R129

Child in car seat

przetestowana ochrona boczna

Zapewnia najlepszą ochronę głowy, szyi i całego ciała dziecka dzięki standaryzacji testów zderzeń bocznych. Starsze normy, takie jak ECE R44, nie uwzględniały testów zderzeń bocznych!

więcej informacji

Child in car seat

dłużej tyłem do kierunku jazdy

Wymaga przewozu dziecka tyłem do kierunku jazdy aż do osiągnięcia wzrostu co najmniej 76 cm / >15 miesięcy - pozwala to osiągnąć prawidłowy rozwój i wzmocnienie szyi dziecka przed przejściem na podróż przodem do kierunku jazdy.

więcej informacji

Cart seat being tested in laboratory

manekiny nowej generacji

Testy zderzeniowe w oparciu o ECE R129 są wykonywane przy użyciu nowych, zaawansowanych technologicznie manekinów z większą liczbą czujników niż starsze manekiny - aby lepiej symulować delikatne ciało dziecka.

więcej informacji

Child in car seat

lepsza formuła dopasowania

ECE R129 określa przeznaczenie fotelika samochodowego na podstawie wzrostu dziecka, a nie wagi, zapewniając tym samym dokładniejsze dopasowanie dla rosnących dzieci.

więcej informacji

iSize certification label

certyfikat i-Size

i-Size to rozszerzenie normy ECE R129, która nakazuje używanie fotelików samochodowych instalowanych mocowaniami ISOFIX przy użyciu wewnętrznej uprzęży i zapewnia gwarantowane dopasowanie w pojazdach z atestem i-Size.

więcej informacji

więcej informacji

i-Size logo

Jedź z pewnością.
Jedź z „i”.

Aby mieć pewność, że kupujesz fotelik, który spełnia najwyższy standard bezpieczeństwa ECE R129 i jednocześnie posiada certyfikat i-Size, po prostu poszukaj litery „i” przed dowolną nazwą naszego fotelika (np. i-Prodigi™). Możesz również sprawdzić sekcję specyfikacji na naszych stronach produktów w witrynie internetowej, aby potwierdzić certyfikat i-Size i ECE R129.

ECE R129 i i-Size… jaka jest różnica?

Powszechnie uważa się, że ECE R129 i i-Size oznaczają to samo, ponieważ wiele marek i wydawców używa tych terminów zamiennie. My również! Podczas gdy foteliki samochodowe ECE R129 i i-Size przechodzą te same testy zderzenia bocznego z zaawansowanymi manekinami do testów zderzeniowych, wymagają obowiązkowego przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia i do prawidłowego ustalenia przeznaczenia używają wzrostu zamiast ciężaru dziecka, to terminy te różnią się w dwóch kluczowych obszarach:


ECE R129 logo

ECE R129

Europejska regulacja bezpieczeństwa

Termin ECE R129 odnosi się do najnowszej i najbezpieczniejszej europejskiej regulacji bezpieczeństwa, która reguluje produkcję fotelików samochodowych. Przepisy bezpieczeństwa ECE R129 zapewniają lepszą ochronę przed uderzeniem bocznym, wymagają dłuższego przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy i ułatwiają najlepsze dopasowanie fotelika samochodowego dla Twojego dziecka.

i-Size logo

i-Size

Rozszerzenie normy ECE R129

Natomiast i-Size stanowi rozszerzenie ECE R129, które ułatwia potwierdzenie kompatybilności fotelika samochodowego z dowolnym pojazdem z zatwierdzonymi siedzeniami i-Size, co pozwala zmniejszyć ryzyko nieprawidłowej instalacji fotelika samochodowego. Ideą i-Size jest to, aby wszystkie foteliki tak oznaczone mieściły się zawsze we wszystkich takich samochodach. Chociaż wszystkie foteliki samochodowe i-Size spełniają standardy testowania ECE R129, nie każdy fotelik samochodowy ECE R129 jest zgodny z i-Size.Aby zapewnić sobie spokój podczas zakupu fotelika samochodowego, poproś o fotelik zgodny z normą bezpieczeństwa ECE R129 i poszukaj żółtej ikony i-Size, aby upewnić się, że pasuje do Twojego pojazdu z homologacją i-Size. Masz pytania? Sprawdź naszą sekcję FAQ poniżej!

ECE R129 i I-SIZE — pytania i odpowiedzi

Jak wszyscy rodzice wiemy, że najważniejsze dla Ciebie jest zapewnienie dziecku jak największego bezpieczeństwa. Wiemy również, że możesz mieć w związku z tym wiele pytań i tak mało czasu na znalezienie odpowiedzi. Przeczytaj poniże wskazówki, aby uzyskać odpowiedzi na niektóre z częściej zadawanych pytań dotyczących ECE R129 i i-Size.

Co to jest ECE R129?

ECE R129 to nowy standard UE dotyczący bezpieczeństwa fotelików samochodowych, który został ratyfikowany w lipcu 2013 r. Od tego czasu ECE R129 działa równolegle ze starszą normą testową ECE R44/04. ECE R129 całkowicie zastąpi ECE R44 jako jedyny zatwierdzony standard testowania fotelików samochodowych w UE od 1 września 2023 r. Natomiast od września 2024 r. i później tylko foteliki samochodowe zgodne z ECE R129 będą mogły być legalnie sprzedawane konsumentom.

W jaki sposób ECE R129 zapewnia mojemu dziecku bezpieczeństwo?

Przepisy ECE R129 promują dłuższe przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy, wymagając takiego sposobu montażu fotelika dla dzieci co najmniej do 15 miesięcy. Dodatkowo ECE R129 wprowadził pierwszą w historii standaryzację testów zderzeń bocznych, które poprawią ochronę głowy i szyi dziecka. Podczas gdy firma Joie zawsze podejmowała inicjatywę testowania fotelików pod kątem uderzenia bocznego, nowe przepisy rozszerzają takie standardy na całą branżę.

ECE R129 wykorzystuje do testów zderzeniowych najbardziej zaawansowane technologicznie manekiny , zwane manekinami „Q”. Nie tylko poprawiono ich technologię sensoryczną, aby testować większą czułość, ale także zawierają one więcej czujników zlokalizowanych na delikatnych obszarach ciała. Oznacza to, że możemy lepiej zrozumieć, co dzieje się podczas wypadku, co pozwala nam następnie ulepszać konstrukcję naszych fotelików samochodowych.

Poprzednie manekiny testowe (manekiny „P”) były wykonane wyłącznie z tkaniny i nie miały czujników. Nowe manekiny testowe „Q” są teraz wyposażone w 4 czujniki w krytycznych miejscach: na głowie, szyi, klatce piersiowej i miednicy. Czujniki te są niezwykle delikatne, zaprojektowane tak, aby symulować delikatne ciało noworodka.

Od czasu ustanowienia standardów ECE R44 samochody, którymi jeździmy, zmieniły się diametralnie, podobnie jak nasza wiedza o tym, co dzieje się podczas wypadku. ECE R129 to najnowszy, najbezpieczniejszy standard testowania fotelików samochodowych. Wprowadza dokładniejsze kryterium dopasowania dla dziecka, normalizuje testy uderzenia bocznego i dłuższy przewóz tyłem do kierunku jazdy. ECE R129 wykorzystuje również najnowszą technologię sensoryczną manekinów, zaprojektowaną w celu dokładniejszego symulowania delikatnego ciała dziecka. Oznacza to, że foteliki samochodowe zgodne z ECE R129 są lepiej zaprojektowane, bezpieczniejsze i mocniejsze.

Czy ECE R129 to to samo co i-Size?

Nie do końca! Wszystkie foteliki samochodowe i-Size są testowane pod kątem bezpieczeństwa zgodnie z normą ECE R129, ale nie wszystkie foteliki samochodowe zgodne ze standardem ECE R129 mają certyfikat i-Size.

i-Size jest rozszerzeniem standardu bezpieczeństwa ECE R129, które ułatwia potwierdzenie kompatybilności fotelika samochodowego z dowolnym pojazdem z zatwierdzonymi siedzeniami i-Size, co zmniejsza ryzyko nieprawidłowej instalacji fotelika samochodowego. Ideą i-Size jest to, aby wszystkie foteliki tak oznaczone pasowały do wszystkich samochodów z siedzeniami tak oznaczonymi.

Dlaczego podróżowanie tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca jest bezpieczniejsze?

Badania dowodzą, że przez co najmniej 15 pierwszych miesięcy szyja dziecka nie jest jeszcze wystarczająco silna, aby utrzymać jego ciężką głowę. System i-Size wymaga podróżowania w foteliku tyłem do kierunku jazdy przez co najmniej 15 miesięcy, aby szyja dziecka miała czas na rozwój i nabranie siły niezbędnej do wytrzymania przeciętnego zderzenia czołowego. Ze względu na zwiększone bezpieczeństwo podróżowania tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, wiele fotelików samochodowych Joie przekracza zakres normy ECE R129 i promuje jazdę w foteliku tyłem do kierunku jazdy do około 4 lat i więcej!

Dlaczego standaryzacja i testowanie zderzeń bocznych są tak ważne?

Norma ECE R44 nie przewiduje testów zderzeń bocznych, chociaż wszyscy wiemy, że wypadki zdarzają się ze wszystkich stron. Podczas gdy Joie zawsze stosował najsurowsze kryteria ochrony przed zderzeniami bocznymi, to nowy standard ECE R129 wymusza obowiązkowe kryteria testowania zderzenia bocznego dla całej branży.

Jakiego wyposażenia pojazdu wymaga i-Size?

Pojazdy muszą być wyposażone w siedzenia z mocowaniami ISOFIX i spełniać bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące stosunku miejsca do siedzenia.

Sprawdź instrukcję obsługi pojazdu, aby upewnić się, że pojazd jest zgodny z i-Size. W większości przypadków, jeśli Twój pojazd jest wyposażony w ISOFIX, może on być już kompatybilny z i-Size.

Czy wszystkie foteliki samochodowe w standardzie R129 są zgodne z i-Size?

Nie do końca. Wszystkie foteliki samochodowe i-Size mają certyfikat ECE R129, ale nie wszystkie foteliki zgodne z normą ECE R129 posiadają certyfikat i-Size. Aby zakwalifikować się jako i-Size, fotelik dziecięcy musi spełniać dodatkowe wymagania w porównaniu do pozostałych fotelików z certyfikatem ECE R129. i-Size ułatwia potwierdzenie kompatybilności fotelika dziecięcego z dowolnym pojazdem zatwierdzonym zgodnie z i-Size, co pozwala zmniejszyć ryzyko nieprawidłowej instalacji. Ponadto foteliki samochodowe i-Size muszą mieć ściśle określone wymiary i mieścić się w specjalnie wyznaczonym "pudełku" w Twoim pojeździe, jednak zawsze są one rygorystycznie testowane zgodnie ze standardami ECE R129 - więc możesz mieć pewność, że są one równie bezpieczne dla Twojego dziecka.

  • Child in car seat
  • Child in car seat
  • Cart seat being tested in laboratory
  • Child in car seat
  • iSize certification label